Handel akcjami giełdowymi – jak zacząć i na co zwrócić uwagę?

Dla większości osób rynek inwestycyjny to po prostu giełda i handlowanie akcjami. Jest to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl, gdy mówimy o inwestowaniu pieniędzy. Jednym z mitów, jaki pojawia się w tym kontekście jest jednak to, że kupować i sprzedawać akcje mogą jedynie podmioty, które dysponują dużym kapitałem. Jaka jest prawda i czy każdy może zainwestować na giełdzie? Sprawdźmy to!

Handel akcjami giełdowymi – jak zacząć?

Jedni decydują się na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem, ponieważ chcą spróbować swoich sił w nowej materii, dla innych jest to główne źródło zarobku, jeszcze inni traktują to jako możliwość na zdywersyfikowanie swojego portfela. Niezależnie od tego, jakie cele stawia sobie inwestor, akcje giełdowe są jednym z tych instrumentów, do których trzeba podchodzić odpowiedzialnie, zdobywając wcześniej wiedzę na temat funkcjonowania całej giełdy. 

Akcje giełdowe – czym są?

W pierwszej kolejności warto dokładnie wyjaśnić, czym jest giełda oraz same akcje giełdowe. Określamy tak papiery wartościowe, które potwierdzają udziały konkretnego podmiotu w majątku spółki notowanej właśnie na giełdzie. Mamy więc tutaj do czynienia z realną wartością i aktywami, które można w każdej chwili spieniężyć. W praktyce handel akcjami odbywa się na dwa sposoby. Wyróżniamy bowiem bezpośredni zakup akcji, czyli sytuację, w której dany inwestor staje się właścicielem określonej liczby akcji i może następnie swobodnie nimi dysponować. Alternatywnym rozwiązaniem jest zawarcie z brokerem tzw. kontraktów CFD, czyli umowy, której przedmiotem jest zakład o to, czy kurs akcje danej spółki wzrośnie, czy zmaleje. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z czysto spekulacyjnym charakterem całej transakcji, ale wygrana lub przegrana i idące za tym konsekwencje finansowe są jak najbardziej realne. 

Akcje na giełdzie – jak w nie zainwestować?

Handel akcjami na giełdzie może odbywać się przy pomocy profesjonalnych narzędzi online, m.in. specjalistycznej platformy tradingowej od Saxo. Inwestorzy zakładając konto maklerskie zyskują dostęp do ponad 22 000 akcji z ponad 50 światowych rynków, w tym z giełdy w Londynie, Nowym Jorku czy Hongkongu. Następnie może z poziomu zaledwie jednego rachunku, z każdego miejsca i o każdej porze, zawierać wszelkie transakcje i śledzić sytuację na rynkach. Inwestor otrzymuje ponadto liczne raporty podsumowujące jego dotychczasowe inwestycje, ma też dostęp do wsparcia merytorycznego i technicznego ze strony ekspertów. 

Czy handel akcjami się opłaca? 

Zdania na temat tego, czy inwestowanie w akcje giełdowe jest korzystne finansowo, są oczywiście podzielone. Wiele zależy bowiem od indywidualnych oczekiwań i możliwości samych inwestorów. Każdy z nich musi liczyć się nie tylko z tym, że staje przed okazją zarobku, ale też ponosi ryzyko utraty środków. To dlatego należy przygotować strategię inwestycyjną i podejmować decyzje odpowiedzialnie oraz bez emocji. Giełda otwiera przed każdym szereg możliwości, ale kluczem do sukcesu jest to, aby korzystać z nich w pełni świadomie i rozsądnie. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *